Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-05-2025

Jak miło pisać o osiągnięciach naszych uczniów, a do tego o niespodziance w formie zajęcia przez naszego ucznia I Miejsca… Ale do rzeczy, 7 maja 2025r. w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu odbyła się Uroczysta Gala wręczenia nagród w wojewódzkim etapie konkursu "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna".

Podczas tegorocznej edycji konkursu nagrodzono aż sześciu finalistów, w dwóch kategoriach wiekowych oraz wyróżniono ośmioro uczestników. Jednym z Finalistów konkursu został uczeń naszej szkoły - Paweł Węgrzyn z klasy V „c”, dlatego też 7 maja br., czyli w środę rano, udaliśmy się pociągiem na uroczystą Galę wręczenia nagród do Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Uczestnikami wyjazdu był nasz Finalista – Paweł Węgrzyn, Rodzice naszego Finalisty, pani Justyna i pan Rafał Węgrzyn, pani Dyrektor, a jednocześnie nauczyciel historii Elwira Wojtusik oraz nauczyciel historii pani Agnieszka Franczak. Wspaniałą wiadomością okazał się fakt, że na Gali wręczono nie tylko nagrody, ale również odczytano przyznane przez Komisję Konkursową miejsca. Bardzo miło nam poinformować, że to właśnie Paweł Węgrzyn otrzymał tzw. Złoty Dyplom i pierwsze miejsce w wyżej wymienionym konkursie, w kategorii klas 4-6. Zdobył największą liczbę punktów – 45 i tym samym uzyskał tytuł finalisty konkursu ogólnopolskiego!

        Na początku spotkania zaproszonych gości przywitała Dolnośląska Kurator Oświaty pani Ewa Skrzywanek oraz dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu pan Janusz Gołaszewski. Tegoroczna, czwarta już edycja konkursu przyniosła jednak wiele zmian. Przede wszystkim wprowadzono dwie kategorie wiekowe uczniów (klasy 4-6 oraz klasy 7-8), jak również wydłużono termin nadsyłania prac, co zwiększyło poziom rywalizacji, z kolei wpis na listę konkursów punktowanych Ministerstwa Edukacji Narodowej znacząco wpłynął na zwiększenie zainteresowania konkursem. Rekordowa liczba ponad 90 prac zgłoszonych w konkursie oraz ich wysoki poziom stanowił nie lada wyzwanie dla Komisji Konkursowej złożonej z przedstawicieli Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Uczestnikami Uroczystej Gali byli dyrektorzy dolnośląskich szkół oraz uczniowie wraz z nauczycielami - opiekunami, a prace konkursowe składały się z drzew genealogicznych oraz historii rodzinnych. Najlepsze prace zostały zaprezentowane po rozdaniu nagród uczestnikom spotkania.           

         Na zakończenie przygotowano niespodziankę dla zaproszonych gości. Mianowicie w holu głównym Archiwum Państwowego we Wrocławiu zaprezentowane zostały wybrane archiwalia ze zbiorów własnych Archiwum. Na gablotach znalazły się również emotikony symbolizujące emocje. Zadaniem uczniów oraz opiekunów było pozostawienie jednej wybranej przez siebie reakcji w kopercie na każdej z gablot, co miało ukazać odczucia  towarzyszące różnym osobom podczas zetknięcia z tzw. archiwaliami. Następnie młodzież wraz z nauczycielami udała się do pracowni digitalizacji i konserwacji akt, gdzie zaprezentowane zostały przybyłym techniki konserwacji oraz najnowocześniejszy sprzęt do digitalizacji i cyfrowego zabezpieczania dokumentacji.

         Organizatorami konkursu była Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Red. A.Franczak

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...